Festiwal rzymski w Xanten 23-24 czerwca

07 czerwiec 2018 Napisał:   J.J.
Axel Thünker DGPh

Największe święta rzymskie odbywają się w APX Xanten tylko raz na dwa lata. Do Xanten przybędzie ponad  pół tysiąca uczestników z całej Europy, pokażą oni  swoje umiejętności na żywo, w walce, tworzeniu muzyki, gotowaniu i biesiadzie.


W dniu 23 i 24 czerwca Park Archeologiczny w Xanten ponownie zostanie napełniony żywą archeologią czyli życiem starożytnych Rzymian. Na ulicach APX będzie można spotkać kowali, rzeźbiarzy, sprzedawców sukna, kamieniarzy, szewców, handlarzy przypraw, malarzy. Możesz patrzeć przez ramię jak pracują rzemieślnicy, możesz się targować przy kupnie pamiątki. W międzyczasie kuchnie oferują przeróżne kulinarne przysmaki oparte na rzymskich recepturach. 

Kilka dużych grup wojskowych rozłoży swoje namioty. Nie pokażą żadnych szaleńczych walk a la Hollywood, ale prezentują w swoich Lichwiach pokojowe codzienne życie legionów na cesarskiej granicy. Kilka razy dziennie armia rzymska demonstruje swoją siłę: jeśli legioniści tworzą żółwia lub przechodzą do formacji szturmowej, raczej nie należy się im przeciwstawiać. Ćwiczenia strzeleckie z dużymi katapultami pokazują moc starożytnej technologii broni. Wśród najważniejszych wydarzeń są zwłaszcza pokazy wspaniale wyposażonych rzymskich jeźdźców.

Na szczęście dni okrutnych bitew na arenach dawno minęły. Rzymianie z moralności swojego czasu uważali je bardziej za „gry” niż  współzawodnictwo sportowe. Tylko niektórzy gladiatorzy walczyli ze sobą, lecz wszyscy mieli przestrzegać ścisłych zasad. Walki takie będzie można zobaczyć na żywo, a ponieważ pokazy nie mają choreografii, aktorzy zyskają sporo nowych siniaków, mimo to współcześni gladiatorzy lubią ten spektakl.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat zawsze otrzymują darmowy wstęp na APX Xanten. Wiele grup oferuje specjalne zajęcia praktyczne i gry, które są bezpłatne, nawet jeśli do zrobienia jest rzymska pamiątka.
Rzemieślnicy wykuwają i rzeźbią, a wraz z legionami młodzi Rzymianie mogą przeszukiwać obóz, oklejać kolczugę i operować minikatapultą. Jeśli masz szczęście, możesz nawet usiąść z jeźdźcem. Wizyta w muzeum nie może być bardziej ekscytująca. Warto zatrzymaj się na chwilę w Xanten by w te dni cofnąć się czasie.

Polecamy

Miejce na Twoją reklamę
Miejsce na Twoją reklamę.
Miejsce na Twoją Reklamę
Top