Mini tsunami uderzyło w wybrzeża Holandii.

02 czerwiec 2017 Napisał:   Red

Holendrzy nie są przyzwyczajeni do takiego zjawiska — jest ono tak rzadkie, że lokalne media donoszą, że jest to pierwszy raz, kiedy mini tsunami było tak dobrze sfilmowane i rejestrowane.

Ten klip został nagrany z mieszkania w kurorcie Zandvoort, pokazuje on falę przeciągającą krzesła, salony i parasole, a mężczyzna wielokrotnie powtarza "tsunami".

Raport o "średniej wysokości" fali został po raz pierwszy zgłoszony około godz. 5:45 w poniedziałek.

Nietypowe zjawisko atmosferyczne nazywa się meteotsunami lub tsunami meteorologicznym, które powstają, gdy gwałtowne zmiany ciśnienia powodują wypływ wody. Często towarzyszą mu grzmoty i błyskawice, jak w tym przypadku, i zwykle zdarzają się wiosną, ponieważ Morze Północne jest wciąż dość zimne.

Profesor David Tappin z British Geological Survey powiedział: "Większość tsunami jest geologiczna, gdzie masz pionowy ruch na dnie morskim, którego skutkiem może być trzęsienie ziemi, jak w Japonii w 2011 roku lub osuwisko."Meteotsunami” są tworzone przez warunki pogodowe.

Aby powstało potrzebne są małe, ale szybkie zmiany ciśnienia atmosferycznego, w zakresie zaledwie kilku milibarów. Jeśli te warunki zostaną spełnione, to może zmienić wysokość poziomu morza o kilka centymetrów. "W głębokim oceanie jest to nie zauważalne, ale gdy fala dojdzie na płytkiej wody, podczas gdy system pogodowy idzie z tą samą prędkością, poziom morza wzrasta o kilka metrów".

[yt_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=zGy3FXLEJ2Q" width="600" height="400" responsive="yes" autoplay="no" ]

 

Nikt z ludzi nie jest ranny przez meteosunami, ale niektóre szkody jednak powstały — nie tylko zniszczone zostały meble plazowe, ale zmienił się też wygląd plaży,  fale wyrzuciły na brzeg śmieci i konary.  .

Polecamy

Miejsce na twoją reklamę
Miejsce na Twoją reklamę.
Miejsce na Twoją Reklamę
Top