Masz problemy w miejscu pracy?

17 maj 2017 Napisał:   Red

W każdym przypadku, gdy stwierdzisz niewypłacenie bądź zaniżenie wynagrodzenia, brak bezpiecznych warunków pracy czy też przymuszanie do pracy w godzinach nadliczbowych, powiadom o tym fakcie holenderską Inspekcję Spraw Społecznych i Zatrudnienia.

Możesz skorzystać z formularza w języku polskim na stronie internetowej http://www.inspectieszw.nl/ (zakładka: Other languages > Polski > Formularz https://fd8.formdesk.com/arbeidsinspectie/klachtenformulier_Polish)
lub zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu: 0800 2700 000.

Holenderska Inspekcja otworzyła również specjalne biuro, w którym możesz zgłosić skargę na nieuczciwą agencję pracy tymczasowej (Meldpunt Malafide Uitzendbureaus).
Skargę można zgłosić telefonicznie (0800 51 51), lub za pośrednictwem formularza on-ine: https://fd8.formdesk.com/arbeidsinspectie/Zawiadomienie
oraz pisemnie na adres:
 Postbus 820,
3500 AV Utrecht

.
Skargę w języku polskim możesz zgłosić również na stronie internetowej holenderskiego Stowarzyszenia Przestrzegania Układu Zbiorowego dla Pracowników Tymczasowych
http://www.sncu.nl/PL/. Na podanej stronie możesz również zwrócić się o wyjaśnienie przepisów Układu. Jeśli jesteś pracownikiem delegowanym przez polską agencję zatrudnienia, o wszelkich problemach powinieneś poinformować tą agencję, a także Państwową Inspekcję Pracy w Polsce.


Dokąd się zwrócić o pomoc?

Przydatne kontakty w holandii:

Ambasada RP w Hadze
Alexanderstraat 25
2514 JM Den Haag
Tel.: +31(0)70799-01-00
Faks: +31(0)70799-01-37
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.haga.msz.gov.pl

Wydział Konsularny
Alexanderstraat 25
2514 JM Den Haag
(wejście od ulicy Javastraat)
tel. +31(0)70 7990130
fax.+31(0)70 7990 147
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Holenderska Inspekcja Spraw Społecznych i Zatrudnienia
Strona internetowa zawiera wiele informacji, kluczowych z punktu widzenia pracownika: http://www.inspectieszw.nl/other_languages/polish/
Inspekcja zajmuje się nadzorem nad przestrzeganiem przepisówdotyczących: niewypłacenia bądź zaniżenia wynagrodzenia, BHP,czasu pracy oraz dodatku urlopowego. Aby złożyć skargę w tymzakresie możesz skorzystać z formularza w języku polskim na stronie internetowej: https://fd8.formdesk.com/arbeidsinspectie/klachtenformulier_Polish

Punkt zgłaszania nieuczciwych biur pośrednictwa pracy
Działa w ramach ww. Inspekcji.
Skargę zgłosić można telefonicznie (0800 51 51) w języku angielskim lub holenderskim,
faxem (070 333 61 61) lub pocztą (Postbus 820, 3500 AV Utreht) w języku polskim.

Istnieje również możliwość złożenia skargi przez internet w języku polskim:
https://fd8.formdesk.com/arbeidsinspectie/Zawiadomienie

Krajowy Punkt Zgłoszeń Nadużycia dla Wsparcia Polaków w Holandii
INFOLINIA.NL to strona, która powstała dzięki współpracy organizacji polonijnych z Policją Haaglanden. Umożliwia (anonimowe) zgłoszenie wszelkich uciążliwości, jakich doświadczają Polacy na holenderskim rynku pracy:
http://www.infolinia.nl
.
Holenderski układ zbiorowy pracy dla Pracowników Tymczasowych na lata 2009 - 2014 (tzw. CAO) Jest to rozbudowany zbiór przepisów, który określa obowiązki agencji pracy i pracownika, zasady dotyczące BHP, czasu wolnego, emerytur, szkoleń umów, urlopów, zakwaterowania (zasad nakładania kar za naruszenie regulaminu) itp. Koniecznie sprawdź przed wyjazdem, czy wykonując pracę w Holandii będziesz podlegał postanowieniom tego układu. Przeczytaj go dokładnie by wiedzieć jakie masz prawa i obowiązki. Układ w języku polskim (wersja z sierpnia 2012 r.) dostępny jest m. in. na stronie:
http://www.abu.nl/publicaties/cao

ABU - Jest to holenderskie zrzeszenie agencji pracy tymczasowej, które zobowiązały się do przestrzegania układu zbiorowego CAO. Strona dostępna jest w języku niderlandzkim oraz częściowo w innych językach, m.in. w języku polskim:
http://www.abu.nl/homepage

Przed podjęciem pracy w holenderskiej agencji warto sprawdzić jej wiarygodność i uzyskać dane o jej działalności. Możliwość wyszukiwania agencji zarejestrowanej w ABU istnieje pod adresem:
http://www.abu.nl/website/onze-leden

NBBU - Kolejne holenderskie zrzeszenie agencji pracy tymczasowej przestrzegających układ CAO. Strona dostępna jest w języku niderlandzkim. Znajduje się tu lista zarejestrowanych w tej organizacji agencji:
https://www.nbbu.nl/ledenlijst


Stowarzyszenie Przestrzegania Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Tymczasowych (SNCU - Stichting Naleving CAO voor Uitzendkrachten) dogląda przestrzegania układu CAO. W niektórych przypadkach SNCU wszczyna postępowanie przeciwko nieuczciwym agencjom pracy tymczasowej. Strona dostępna jest w języku polskim, istnieje też możliwość złożenia skargi lub zadania pytania: http://www.sncu.nl/pl
.
Holenderska Izba Handlowa
Tu można sprawdzić, czy holenderska agencja pracy tymczasowej w rejestrze przedsiębiorców jako agencja:
http://www.kvk.nl/waadi

Holenderska Policja
W przypadku gdy stałeś się ofiarą lub świadkiem przestępstwa możesz powiadomić (anonimowo i bezpłatnie) Policję w Holandii (w języku niderlandzkim, angielskim lub niemieckim):
Tel: 0800-700

Polacy w Holandii

W Holandii działa wiele instytucji polonijnych. Ich adresy można uzyskać na stronie Ambasady RP w Hadze (http://www.haga.polemb.net). W Internecie można znaleźć jednak wiele innych stron, prowadzonych przez i dla Polaków przebywających w Holandii, część bardzo dużo miejsca poświęca problemom jakie mogą zdarzyć się w związku z pracą.
Niektóre z nich to:
http://www.polanders.nl/
http://www.polonia.nl/
http://www.stichtingplon.eu/Stichting_PLON/PLON_O_nas.html
http://www.wiatrak.nl/
http://www.e-holandia.info/
http://www.bigospress.com

W POLSCE Agencje Zatrudnienia
Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia to podstawowe źródło informacji dotyczących wiarygodności polskich agencji zatrudnienia. Na stronie internetowej można dowiedzieć się m. in. od kiedy działa dana agencja:
http://www.kraz.praca.gov.pl/
Państwowa Inspekcja Pracy w Polsce
http://www.pip.gov.pl

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
http://www.mpips.gov.pl/

Warto również zapoznać się z witrynami organizacji zrzeszających agencje zatrudnienia:
Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia
http://www.saz.org.pl/

Polskie Forum HR
http://www.polskieforumhr.pl/
Do tej instytucji można również składać skargi na działalność agencji pracy tymczasowej zrzeszonych w Polskim Forum HR:
http://www.polskieforumhr.pl/reklamacje

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy
http://www.okap.org.pl/

 

Polecamy

Miejsce na Twoją reklamę.
Miejce na Twoją reklamę
Miejsce na twoją reklamę
Top